06, 03 – 31,03 2009

Hazavuzu
, yapıtında 1990 yılında gerçekleşmiş bir olaydan yola çıkıyor.

“Piyade Teğmen Murat Şeref Baba 17 Şubat 1990 günü dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal'a karşı "sizin cumhurbaşkanı olmanıza alışamadım" şeklinde gerçekleştirdiği telgraf eyleminin ardından,"psikolojik rahatsızlık" gerekçesiyle Haydarpaşa Askeri Hastanesi’nde gözetim altına alınmış ve ordudan atılmıştır.

Olaylar soyle gelismisti:
1989 yerel seçimlerinde oyların ancak yüzde 21'ini alan ANAP Hükümetinin meşruiyeti tartışmalı hale gelmiş, muhalefet partileri ANAP’lıların çoğunlukta olduğu bu meclisin yeni cumhurbaşkanı seçemeyeceğini söylemişlerdi. Bu nedenle erken seçim istediler. Hal böyleyken ANAP genel başkanı ve başbakan Turgut Özal muhalafet partilerinin katılmadığı bir oturumda kendi partisinin milletvekili oylarıyla cumhurbaşkanı seçilmişti. Bu durum yurt çapında büyük tepkilere neden oldu çünkü halkın çoğunluğu Turgut Özal’ı bu makama layık görmüyordu. Özal'ın tepkilere verdiği yanıt ilginçti: “zamanla alışırlar" bunun üzerine ülke çapında: "alışamadım" olan kitlesel protesto gösterileri düzenlendi.”

Hazavuzu, 2005 yılında kurulmuş bir sanatçı kolektifidir. Müzik, grubun çalışmalarının merkezinde dursada performanslarını önceden hesaplanmayan durumlar yaratmaya odaklı eylemler, özgün malzemeler kullanarak yaptıkları nesneler, enstalasyonlar ve videolarla destekliyorlar.